NAIF inngår historisk samarbeid med USA Cheer – STUNT kommer til Norge

Norges Amerikanske Idretters Forbund (NAIF) har inngått en treårig utviklingsavtale med USA Cheer om innføring og utvikling av STUNT i Norge.
Avtalen gjør Norge til det første landet i verden som inngår en formell utviklingsavtale med USA Cheer om STUNT utenfor USA. Gjennom samarbeidet får NAIF tilgang til det offisielle STUNT-konseptet, inkludert konkurranseformat, utdanningsressurser, øvelsesbanker, videoer og utviklingsmateriell.
– Dette er et spennende steg for norsk cheer. STUNT gir oss et nytt verktøy både for rekruttering, aktivitet i skolen og videre utvikling av konkurransemiljøet. Samtidig åpner det dører inn mot helt nye målgrupper, sier Thomas Kejser-Lervik, generalsekretær i NAIF.
Hva er STUNT?
STUNT er en konkurranseidrett utviklet av USA Cheer hvor lag konkurrerer mot hverandre i såkalte «battles». I motsetning til tradisjonell cheerleading fokuserer STUNT utelukkende på de atletiske elementene i cheer – stunt, pyramider, basket tosses og tumbling.
Lagene utfører
de samme ferdighetene samtidig, og dommerne vurderer utførelse, teknikk og vanskelighetsgrad for å avgjøre hvilket lag som vinner hver runde. Formatet er enkelt å forstå for både deltakere og publikum, samtidig som det gir en tydelig sportslig konkurransearena.
de samme ferdighetene samtidig, og dommerne vurderer utførelse, teknikk og vanskelighetsgrad for å avgjøre hvilket lag som vinner hver runde. Formatet er enkelt å forstå for både deltakere og publikum, samtidig som det gir en tydelig sportslig konkurransearena.Fra skolegård til studentidrett
NAIF ser STUNT som et verktøy for å utvikle cheeridretten på flere nivåer.
I første fase vil STUNT brukes i skoler og lokale utviklingsprosjekter for å gi barn og unge en enkel og inkluderende inngang til cheer. Samtidig ser forbundet store muligheter for å etablere STUNT som en konkurranseform i studentidretten, slik vi kjenner det fra amerikanske universiteter.
På sikt kan STUNT også bli et konkurransetilbud for etablerte cheerklubber i Norge.
Les mer her om STUNT: https://stuntthesport.org/
Allerede i gang
Arbeidet er allerede i gang. To skoleklasser har gjennomført pilotopplegg basert på cheerferdigheter og STUNT-inspirerte aktiviteter. Klassene skal møtes til sin første battle og oppvisning 16. juni.
Prosjektet har så langt hatt en overvekt av gutter blant deltakerne, noe som viser STUNTs potensial til å nå nye målgrupper og bidra til ytterligere vekst for cheeridretten.
Katrine leder satsingen
Prosjektet ledes av Katrine Brurberg Fredriksen, som har ansvar for implementering og videre utvikling av STUNT i Norge.
Er din klubb, skole eller studentmiljø interessert i å høre mer om STUNT eller delta i fremtidige pilotprosjekter?
Ta gjerne kontakt med Katrine Brurberg Fredriksen i NAIF på stunt@naifcheer.no
Samarbeid med verdens største cheerorganisasjon
USA Cheer er den nasjonale organisasjonen for cheerleading i USA og står bak utviklingen av STUNT. Gjennom avtalen får NAIF tilgang til kompetanse og utviklingsressurser som allerede brukes av skoler, universiteter og klubber over hele USA.
– Vi har blitt møtt med stor åpenhet og entusiasme fra USA Cheer. At Norge nå blir det første landet som inngår denne typen avtale, viser også den tilliten de har til norsk cheer og til arbeidet som gjøres i NAIF, sier Kejser-Lervik.

NAIFs generalsekretær Thomas Kejser-Lervik og USA Cheers Executive Director Lauri Harris markerer inngåelsen av den treårige samarbeidsavtalen som gjør Norge til det første landet i verden med en formell internasjonal STUNT-utviklingsavtale med USA Cheer.
