Hva er lacrosse?

Lacrosse er vår eldste idrett, med en lang og stolt historie. Dens opphav var som et spill mellom ulike indianerstammer i Canada og idrettens seremonier er fremdeles preget av indianske tradisjoner. Vil du lese mer om lacrosse sin spennende historie, klikk her.

Idretten er en lagbasert ballsport som spilles med ti spillere på hvert lag, på en bane omtrent av samme størrelse som en vanlig fotballbane. Spillerne er utstyrt med køller med en nettlomme i enden (la crosse/crossen) som brukes til å fange og kaste ballen med. Formålet med spillet er å score på motstanderens mål. Taktisk minner spillet mye om ishockey, hvor du har et offensivt spill som handler om å sette opp spill og skaffe medspillere åpne skudd, mens keeper er beskyttet av en vernet sone rundt målet. Spillet er svært fysisk og det brukes derfor beskyttelsesutstyr som minner om en blanding av ishockey og amerikansk fotball.

For jenter er spillet noe annerledes. Det er to ekstra spillere på hvert lag, og nettlommen på crossen er ikke tillatt så dyp som for gutter – dette gjør det enklere å slå ballen ut. Reglene for fysisk kontakt er mye strengere og jentene bruker dermed mindre beskyttelsesutstyr.

Terminliste

NårHvaSted - AnsvarligKategori
22. sep. - 24. sep. 2017Landslagssamling (herrer)Ferd stadion, OsloCamps
20. okt. - 22. okt. 2017Seriespill, 1. runde (gruppe 1)Kristiansand (Kristiansand kunstgress)Konkurranser
27. okt. - 29. okt. 2017Seriespill, 1. runde (gruppe 2)Lillehammer (Jorekstad og Nedre Moen)Konkurranser
04. nov. - 05. nov. 2017Opptak til kvinnelandslag Ferd stadion, OsloCampsMer informasjon

http://www.deltager.no/opptak_til_kvinnelandslag_lacrosse_november2017

17. nov. - 19. nov. 2017Landslagssamling (herrer)Ferd stadion, OsloCamps
26. jan. - 28. jan. 2018Landslagssamling (herrer)KongsvingerhallenCamps
24. feb. - 25. feb. 2018Skandinavia Cup 2018 Vallhall Arena, OsloKonkurranser
13. april - 15. april 2018Seriespill, 2. runde (gruppe 1)Oslo (TBA)Konkurranser
20. april - 22. april 2018Seriespill, 2. runde (gruppe 2)Bergen (Nymarksbanene)Konkurranser
22. juni - 24. juni 2018NM finalehelgBærum (Snarøya)Konkurranser

Klubboversikt

Velg fylke
Vis alle
KlubbKontaktpersonE-postadresseHjemmesideFylke
BI Athletics Lacrosse LionessesOda Vågen Bjørgvikleder.lacrosse@biathletics.nohttp://www.lionesses.sbio.noOslo
BI Athletics Lacrosse LionsAndreas Casparinestleder.lacrosse@biathletics.nohttp://www.lacrosse.sbio.noOslo
BI Bergen Lacrosse CheetahsStine Vollengcheetahslacrosse@gmail.comhttp://www.bis.no/bergen/lacrosse-something/Hordaland
BI Bergen Lacrosse ChiefsBenjamin Zmijchiefs.lacrosse.bergen@gmail.comhttp://bislacrosse.weebly.com/Hordaland
BSI Lacrosse Owls (herrer)Kristoffer BrentLacrosse.herrelaget@bsi.nohttp://www.bsi.no/index.php?sideID=241Hordaland
BSI Lacrosse Owls (kvinner)Tiril Bråthen Tjørswaaglacrosse@bsi.nohttp://www.bsi.no/index.php?sideID=241Hordaland
Christiania Lacrosse Club (herrer)Mikkel Taraldsen leder.christiania.lacrosse@gmail.comOslo
Christiania Lacrosse Club (kvinner)Sigrid Nestgaard RødChristiania.Lacrosse.k@gmail.comOslo
GSI Grizzlies CubsSvava Idarsdottirgrizzlies.leder@gmail.comhttp://www.gsi-lacrosse.com/Aust-Agder
GSI Grizzlies LacrosseFredrik Bjønnes grizzlies.leder@gmail.comhttp://www.gsi-lacrosse.com/Aust-Agder
HiOA Lacrosse KingsMarkus Helgheimpost@hioa-lacrosse.comhttp://www.hioa-lacrosse.comOslo
HiOA Lacrosse QueensJenny Berthelsenpost@hioa-lacrosse.comhttp://www.hioa-lacrosse.comOslo
Juridisk Lacrosse Club FoxesTrine Siri Dahllacrosse@juristforeningen.comHordaland
KSI Lacrosse CherokeesHeidi Aakre Juviklacrosse_damer@ksisport.nohttp://ksicherokeeslacrosse.wordpress.comVest-Agder
LSI LacrosseKolbjørn Ulvund hil.lacrosse@gmail.comOppland
NHHI Lacrosse NorsemenGard Andréleder.nhhilacrosse@gmail.comHordaland
NHHI Lacrosse VixensAmalie Bartnesvixens.leder@nhhs.noHordaland
NTNUI LacrosseMarkus Tufte-Johnsenlacrosse-herrer@ntnui.nohttp://www.ntnui.no/lacrosseSør-Trøndelag
NTNUI Lacrosse LadiesHelle Nilsenlacrosse-leder@ntnui.nohttp://www.ntnui.no/lacrosseSør-Trøndelag
Oslo Legends LacrosseArild Rune Nedrebergpost@oslolacrosse.nohttp://www.oslolacrosse.noOslo
Oslo Pandas LacrossePernille Feden Aassoslopandaslacrosse@gmail.comOslo
Stavanger Storm LacrossePatrick J. Maloneymaloney@online.noRogaland
UiA Lacrosse StudsSimon Togbauialacrosse@hotmail.comhttp://www.uialacrosse.no/Vest-Agder
UiSI Lacrosse HawksKarl Even Selviglacrosse@uisi.nohttp://www.uisi.no/lacrosse/Rogaland
UiSI Lacrosse PhoenixLillian Tungelacrosse.damer@uisi.nohttp://www.uisi.no/lacrosse/Rogaland

Starte ny klubb

Lurer du på hvordan du kan starte en ny lacrosseklubb eller bli tatt opp som medlem i NAIF? Se vår detaljerte veiledning ved å trykke her.

Som medlemsklubb har klubbens utøvere mulighet til å delta ved konkurranser og camps organisert av/i samarbeid med forbundet. I tillegg tilbyr forbundet veiledning og kurs på en rekke områder.

Seksjonsledelse og komiteer

Seksjonsledelse 2016-2018, NAIF Lacrosse 

Charlotte Støelen Leder charlottestoelen@gmail.com 971 80 074
Sophie Holm Nestleder sophie-1309@hotmail.com 926 26 876

 

Roller, NAIF Lacrosse
Charlotte Støelen Leder leder@naiflacrosse.no  971 80 074
Sophie Holm NM-ansvarlig nm@naiflacrosse.no  926 26 876
Christian Gudbrandsen Sivertsen Trener -og utviklingsansvarlig utvikling@naiflacrosse.no 984 57 090
Camilla Obrenovic Dommergeneral, RIC dommer@naiflacrosse.no
Mathias Hole Svoren Dommer -og reglementsansvarlig leder.dommer@naiflacrosse.no 994 67 680
Katrine Berg Leder, Landslag leder.landslag@naiflacrosse.no 480 88 956
Dan Scolaro Landslagstrener, Herrelandslag djscolaro@gmail.com
  Steven Russell  Økonomi, fakturaspørsmål   steven.russell@nif.idrett.no  21029789

 

Reglement

Norsk Lacrosse og deres medlemmer følger reglene satt av Federation of International Lacrosse (FIL).

Reglene for herrelacrosse finner du her.
Reglene for kvinnelacrosse finner du her.

Kampreglement for lacrosse i Norge inneholder alle bestemmelser for idretten. Dokumentet kan lastes ned fra feltet på høyre side. Overgangsskjema finner du på samme sted.

Brudd på kampregelement kan sanksjoneres etter NAIFs Sanksjonsreglement.

Resultater

Ren idrett!

Norges amerikanske idretters forbund ønsker og vil at alle våre idretter skal være fri for bruk av dopingmidler. Vi skal jobbe målrettet for dette, og første mål er å bli sertifisert av Antidoping Norge som Rent særforbund.
Rent særforbund betyr en bevisstgjøring om antidoping i vår organisasjon, med gjennomføring av tiltak både i klubb og forbund.
Antidopingarbeidet vil være en del av aktiviteten i våre idretter. Vi skal utarbeide retningslinjer og implementere verdier og holdninger i organisasjonen vår.

Som en del av arbeidet, oppfordrer forbundet alle medlemsklubber til å bli Rent idrettslag. Idrettslagene spiller en viktig rolle i å skape riktige holdninger blant våre aktive, og trenere og ledere kan være aktive budbringere til utøverne.
Rent idrettslag gjennomføres som et program i klubben, les mer om hvordan dere kan gjøre det på Rentidrettslag.no

NAIF oppfordrer alle aktive, trenere og ledere i våre idretter til å bli «Ren utøver». Dette er et veldig bra e-læringsprogram fra Antidoping Norge. Ren Utøver er bygget opp omkring sju utvalgte områder innenfor antidopingarbeidet, som for eksempel dopinglisten, dopingkontrollen og kosttilskudd. Det tar ca. 30 minutter å gjennomføre alle modulene, men det er ikke nødvendig å ta alt på en gang. Når man har fullført, får man kursbevis. Dere finner programmet her: http://www.renutover.no/