Hva er lacrosse?

Lacrosse er vår eldste idrett, med en lang og stolt historie. Dens opphav var som et spill mellom ulike indianerstammer i Canada og idrettens seremonier er fremdeles preget av indianske tradisjoner. Vil du lese mer om lacrosse sin spennende historie, klikk her.

Idretten er en lagbasert ballsport som spilles med ti spillere på hvert lag, på en bane omtrent av samme størrelse som en vanlig fotballbane. Spillerne er utstyrt med køller med en nettlomme i enden (la crosse/crossen eller stick) som brukes til å fange og kaste ballen med. Formålet med spillet er å score på motstanderens mål. Taktisk minner spillet mye om ishockey, hvor du har et offensivt spill som handler om å sette opp spill og skaffe medspillere åpne skudd, mens keeper er beskyttet av en vernet sone rundt målet. Spillet er svært fysisk og det brukes derfor beskyttelsesutstyr som minner om en blanding av ishockey og amerikansk fotball.

For jenter er spillet noe annerledes. Nettlommen på sticken er ikke tillatt så dyp som for gutter – dette gjør det enklere å slå ballen ut. I tillegg er reglene for fysisk kontakt er mye strengere og jentene bruker dermed mindre beskyttelsesutstyr.

Terminliste

NårHvaSted - AnsvarligKategori
18. okt. - 19. okt. 2019Dommerkurs, herrer (Level 1)BergenKurs
18. okt. - 20. okt. 2019Landslagssamling (herrer)Ferd stadion, OsloCamps
19. okt. - 20. okt. 2019Dommerkurs, kvinner (Level 1)BergenKurs
25. okt. - 27. okt. 2019Landslagssamling (kvinner)Ferd stadion, OsloCamps
01. nov. - 03. nov. 20191. divisjon, Gruppe 1 og 2Nymarksbanene, BergenKonkurranser
08. nov. - 10. nov. 2019Landslagssamling (herrer)Ferd stadion, OsloCamps
24. jan. - 26. jan. 2020Landslagssamling, herrerKongsvingerhallenCamps
15. feb. - 16. feb. 2020Vallhall National Team ChallengeVallhall Arena, OsloKonkurranser
20. mars - 22. mars 2020EliteserieTBA, OsloKonkurranser
03. april - 05. april 2020Landslagssamling, kvinnerFerd, OsloCamps
09. april - 13. april 2020ELF påsketurnering (Utviklingslag, kvinner)?Konkurranser
17. april - 19. april 2020Landslagssamling, herrerFerd, OsloCamps
24. april - 26. april 2020Seriesluttspill og NM kvartfinaleFrogner + Ferd, OsloKonkurranser
08. mai - 10. mai 2020Landslagssamling, herrerFerd, OsloCamps
12. juni - 14. juni 2020Landslagssamling, herrerFerd, OsloCamps
19. juni - 21. juni 2020NM LacrosseFrogner, OsloKonkurranser
23. juli - 01. aug. 2020EM 2020 (herrer)Wroclaw, PolenKonkurranser
23. juli - 01. aug. 2020Festival (Utviklingslag, kvinner)Wroclaw, PolenKonkurranser

Klubboversikt

Velg fylke
Vis alle
KlubbKontaktpersonE-postadresseHjemmesideFylke
BI Athletics Lacrosse LionessesTuva Gundersennestleder.lacrosse@biathletics.nohttp://www.lionesses.sbio.noOslo
BI Athletics Lacrosse LionsLars Linder Henriksenleder.lacrosse@biathletics.nohttp://www.lacrosse.sbio.noOslo
BI Bergen Lacrosse CheetahsTale Staveteig Taalesencheetahslacrosse@gmail.comhttp://www.bis.no/bergen/lacrosse-something/Hordaland
BI Bergen Lacrosse ChiefsTobias Birkeland Utnechiefs.lacrosse.bergen@gmail.comhttp://bislacrosse.weebly.com/Hordaland
BSI Owls Lacrosse (herrer)Kristoffer BrentLacrosse.herrelaget@bsi.nohttps://www.facebook.com/BSIMenslacrosse/Hordaland
BSI Owls Lacrosse (kvinner)Mathilde Kåsalacrosse@bsi.nohttp://www.bsi.no/index.php?sideID=241Hordaland
Christiania Lacrosse Club (herrer)Mikkel Taraldsen leder.christiania.lacrosse@gmail.comOslo
Christiania Lacrosse Club (kvinner)Sigrid Nestgaard RødChristiania.Lacrosse.k@gmail.comOslo
GSI Grizzlies CubsTine Kierulfgrizzlies.leder@gmail.comhttp://www.gsi-lacrosse.com/Aust-Agder
GSI Grizzlies LacrosseValdemar Andersengrizzlies.leder@gmail.comhttp://www.gsi-lacrosse.com/Aust-Agder
Juridisk Lacrosse Club - FoxesAnny Bjorneslacrosse@juristforeningen.comHordaland
Juridisk Lacrosse Club - WolvesHåkon Begbylacrosse@juristforeningen.comHordaland
KSI Cherokees LacrosseStine Vollenglacrosse_damer@ksisport.nohttp://ksicherokeeslacrosse.wordpress.comVest-Agder
LSI Lynx Lacrosse (herrer)Fredrik Pape Wennemohil.lacrosse@gmail.comOppland
LSI Lynx Lacrosse (kvinner)Martha Lande Kotenghil.lacrosse@gmail.comOppland
NHHI Lacrosse NorsemenGard Andréleder.nhhilacrosse@gmail.comHordaland
NHHI Lacrosse VixensLine Knutsenvixens.leder@nhhs.noHordaland
NTNUI LacrosseGrunde OtnesLacrosse-leder@ntnui.nohttp://www.ntnui.no/lacrosseSør-Trøndelag
NTNUI Lacrosse LadiesLisa Haukåslacrosse-nestleder@ntnui.nohttp://www.ntnui.no/lacrosseSør-Trøndelag
Oslo Lacrosse ClubBeate Nikolaisenoslopandaslacrosse@gmail.comOslo
Oslo Lacrosse ClubJo Hylje Rasmussenpost@oslolacrosse.nohttp://www.oslolacrosse.noOslo
OsloMet Lacrosse KingsHaaken Munthe-Kaaspost@oslometlacrosse.comhttp://www.hioa-lacrosse.comOslo
OsloMet Lacrosse QueensOda Engkrog Gudbrandsenpost@oslometlacrosse.comhttp://www.hioa-lacrosse.comOslo
UiA Lacrosse StudsMats Salvesenuialacrosse@hotmail.comhttp://www.uialacrosse.no/Vest-Agder
UiSI Lacrosse HawksDavid Gordon Ramsaylacrosse@uisi.nohttp://www.uisi.no/lacrosse/Rogaland
UiSI Lacrosse PhoenixLene Kristin Fjelllacrosse.damer@uisi.nohttp://www.uisi.no/lacrosse/Rogaland

Starte ny klubb

Lurer du på hvordan du kan starte en ny lacrosseklubb eller bli tatt opp som medlem i NAIF? Se vår detaljerte veiledning ved å trykke her.

Som medlemsklubb har klubbens utøvere mulighet til å delta ved konkurranser og camps organisert av/i samarbeid med forbundet. I tillegg tilbyr forbundet veiledning og kurs på en rekke områder.

Seksjonsledelse og komiteer

Seksjonsledelse NAIF Lacrosse 

Charlotte Støelen Leder charlottestoelen@gmail.com 971 80 074
Haakon Klausen Nestleder  haaklaus@gmail.com 934 00 727

 

Roller, NAIF Lacrosse
Charlotte Støelen Leder leder@naiflacrosse.no  971 80 074
Haakon Klausen Nestleder leder@naiflacrosse.no 934 00 727
Martin Mejlænder-Larsen Serie -og NM-ansvarlig nm@naiflacrosse.no  908 70 545
Sven Keizer Dommergeneral, RIC dommer@naiflacrosse.no 451 43 446
 Nadja Olsen  Økonomi, fakturaspørsmål okonomi@amerikanskeidretter.no  415 45 895

 

Reglement

Norsk Lacrosse og deres medlemmer følger reglene satt av Federation of International Lacrosse (FIL).

Reglene for herrelacrosse og damelacrosse finner du vedlagt.

Kampreglement for lacrosse i Norge inneholder alle bestemmelser for idretten. Dokumentet kan lastes ned fra feltet på høyre side. Overgangsskjema finner du på samme sted.

Brudd på kampregelement kan sanksjoneres etter NAIFs Sanksjonsreglement.

Ren idrett!

Norges amerikanske idretters forbund ønsker og vil at alle våre idretter skal være fri for bruk av dopingmidler. Vi skal jobbe målrettet for dette, og første mål er å bli sertifisert av Antidoping Norge som Rent særforbund.
Rent særforbund betyr en bevisstgjøring om antidoping i vår organisasjon, med gjennomføring av tiltak både i klubb og forbund.
Antidopingarbeidet vil være en del av aktiviteten i våre idretter. Vi skal utarbeide retningslinjer og implementere verdier og holdninger i organisasjonen vår.

Som en del av arbeidet, oppfordrer forbundet alle medlemsklubber til å bli Rent idrettslag. Idrettslagene spiller en viktig rolle i å skape riktige holdninger blant våre aktive, og trenere og ledere kan være aktive budbringere til utøverne.
Rent idrettslag gjennomføres som et program i klubben, les mer om hvordan dere kan gjøre det på Rentidrettslag.no

NAIF oppfordrer alle aktive, trenere og ledere i våre idretter til å bli «Ren utøver». Dette er et veldig bra e-læringsprogram fra Antidoping Norge. Ren Utøver er bygget opp omkring sju utvalgte områder innenfor antidopingarbeidet, som for eksempel dopinglisten, dopingkontrollen og kosttilskudd. Det tar ca. 30 minutter å gjennomføre alle modulene, men det er ikke nødvendig å ta alt på en gang. Når man har fullført, får man kursbevis. Dere finner programmet her: http://www.renutover.no/