Hva er cheerleading?

Cheerleading er en konkurranseidrett der lagene bedømmes for sine koreograferte show. Rutinene inneholder blant annet pyramider, kast, cheer (som er rop), hopp, turn og stunts. Cheerleading er en lagidrett der alles innsats vektes like høyt.

Cheerleading startet på Princeton University i USA for over 100 år siden. På 80-tallet begynte man med egne konkurranser for cheerleadere. De første lagene i Norge startet opp så sent som på midten av 90-tallet, og idretten har hatt en formidabel vekst. Norge er i toppen både i Europa og verden, med tallrike medaljer både fra EM og VM. Det internasjonale forbundet International Cheer Union har 3,5 millioner medlemmer i over 100 medlemsland fra hele verden. Idretten er anerkjent av SportAccord.

En egen gren av cheerleading er cheerdance. Under dance er det to kategorier – hip hop og freestyle/pom. Dance bedømmes også på synkronitet, hurtighet og flyt i rutinen, men skiller seg fra cheerleading ved at det her kun er dans i rutinene.

Vil du vite mer om cheerleading og cheerdance? Last ned dokumenter fra feltet til høyre på siden.

Aktivitetskalenderen i cheerleading er tettpakket størstedelen av året:

  • Konkurranser: WinterCup / NM / Summer Open / PeeweeStar Open / Norwegian Open / JuleCup
  • Treningsleire for alle aldersgrupper og nivåer
  • Trenerutdanning; Grunnkurs og Trener 1
  • Dommerutvikling
  • Landslag til VM i april og de beste klubblagene til EM i juni/juli

Terminliste

NårHvaSted - AnsvarligKategori
10. juni - 10. juni 2017Summer Open (regional konkurranse) BVHIF CharmersKonkurranser
17. juni - 17. juni 2017West Coast Open (regional konkurranse) Åsane SeahawksKonkurranser
24. juni - 25. juni 2017EM CheerleadingTipsport arena, Praha, TsjekkiaKonkurranser
09. sep. - 10. sep. 2017Grunnkurs for trenere, CheerOsloKursMer informasjon

Invitasjon kommer

11. nov. - 12. nov. 2017Norwegian Open (Kvalifiseringscup 1)NRC TigersKonkurranser
19. nov. - 18. nov. 2017PeeWee Star OpenOCT GalaxyKonkurranser
27. jan. - 28. jan. 2018Winter Open (Kvalifiseringscup 3)ECT EaglesKonkurranser
15. mars - 18. mars 2018NM i CheerleadingOslofjord Convention CenterKonkurranser
09. juni - 09. juni 2018Summer Open (regional konkurranse) BVHIF CharmersKonkurranser
16. juni - 16. juni 2018West Coast Open (regional konkurranse) Åsane SeahawksKonkurranser
07. juli - 08. juli 2018EM CheerleadingHelsinki, FinlandKonkurranser

Klubboversikt

Velg fylke
Vis alle
KlubbKontaktpersonE-postadresseHjemmesideFylke
Arcadia Cheerleading KristiansandRoger Samuelsenarcadiacheerleading@gmail.comVest-Agder
Austevoll IL Cheerleading SailorsAnne Berith Drønenaik@lysglimt.netHordaland
B&OI - North Nova CheerleadersRune Olsennorth.nova.cheerleaders@gmail.comhttp://www.boiturn.noNordland
BIA Midas CheerleadingSiri Tvedtcheer.biathletics@sbio.noOslo
BVHIF CharmersBettina Berglundbettina.rem.berglund@gmail.comhttp://www.bvhif.no/cheerleading/Sider/hjem.aspxAkershus
Bingsfoss Sportsklubb - CheerleadingAnne Madelen Hansenanne_madelen@hotmail.comAkershus
Bærum Cheerdance Klubb Åse Wergeland Holmenbcklubb@gmail.comAkershus
Dahle IL - Illusion CheerteamEven Kalsetillusion_cheerteam@hotmail.comMøre og Romsdal
Dogbay CheerleadingKine Hellandkinehelland@hotmail.comhttps://dogbaycheerleading.wordpress.com/Rogaland
Eiker Cheerleading Team EaglesLiv Brurberg Hansenleder@ecteagles.nohttp://www.ecteagles.noBuskerud
Elverum Turn, Bobcats CheerleadingLotte Isabel Hvidsten Lienlottis89@hotmail.nohttp://www.elverumturn.noHedmark
Frøya IL - CheerleadingLine Strømøyturn@froyail.noSør-Trøndelag
Hamar Cheer Team AngelsHannah Brevighannah.brevig98@hotmail.comHedmark
Haugesund Turn CheerleadingKjersti Urrangpost@haugesundturn.nohttp://www.haugesundturn.noRogaland
Hordabø IL Cheerleading - LionsGro Hålandpost@hordabo-il.noHordaland
Høgskolen i Bergen Idrettslag - CheerleadingTonje Wallem Sivertsentonje.wa@hotmail.comhttp://bergents.org/hibi/Hordaland
Høgskolen i Oslo og Akershus - CheerleadingChristine AndreassenChristine@hostoffice.noOslo
KSI TopazKarna Wangbergcheerleading@ksisport.nohttps://ksitopaz.wordpress.com/Vest-Agder
Kongsberg Idrettsforening - DansMana Rambodmanarambod@gmail.comBuskerud
Kvernbit Knights Cheerleading SquadLine Henangerlinejentoo@hotmail.comHordaland
Linderud IL - Fame CheerteamCamilla G. Nygaardcheerleading@linderudil.nohttp://linderudil.no/?lbNavLoc=60Oslo
Melhus Fierce Athletics CheerleadingklubbKine Solvang Tellneskine@fierceathletics.noSør-Trøndelag
Mysen Cheerleading CoyotesRune Gjerdrummysencheer@hotmail.comhttp://www.mccoyotes.no/Østfold
NTNUI Cheerleading TitansMartina Lindgren Kristoffersencheerleading-leder@ntnui.nohttp://www.ntnui.no/cheerleadingSør-Trøndelag
Nedre Romerike Cheerleaders TigersCeline Nordvangcelnor_86@hotmail.comhttp://nrctigers.no/Akershus
Os Turnforening Cheerleading CheeriosLena Stigen Mathisenoscheercoach@hotmail.comHordaland
Oslo Cheer Klubb GalaxyFabian Falch-Larsenoslocheerteamgalaxy@gmail.comhttp://www.octgalaxy.noOslo
Pors Pride CheerleadingAnne Kjerstin Langved Jacobsenankjlaporsturn@gmail.comhttp://pridecheerleading.no/Telemark
STF PatriotsHanne Rossfjordhrossfjord@gmail.comhttp://sarpsborgturn.noØstfold
Sirens Cheerdance KlubbAsbjørn Melheim Johansenaj@conceptor.nohttp://www.sirens.noBuskerud
Slemmestad Turn - CheerdanceLotte Carita Bergerpost@slemmestadturn.nohttp://www.slemmestadturn.no/Buskerud
Soon CheerleadingMona-Hèlen Koppstad Tjoresooncheerleading@gmail.comAkershus
Stavanger Cheersport Klubb DiamondsPer Engler-Christensenpost@stavangerdiamonds.comhttp://www.stavanger-diamonds.noRogaland
Step Up Danseklubb StarletsMarie Mackklubben@studiostepup.comhttp://www.studiostepup.comOslo
Storm Bergen CheerleadingGuri Riplestyret@stormcheer.nohttp://stormcheerleading.com/Hordaland
Sula Cheer Team VipersJorunn Standal Dyrkornsuladanseklubb@gmail.comhttp://www.suladanseklubb.no/Møre og Romsdal
Tromsø Trailblazers CheerleadingLill-Tove OlsenLilltoveolsen@hotmail.com http://trailblazers.noTroms
Trondheim Cheerleading Klubb - Nixies CheerteamJakob Sørgjerdstyretnixies@gmail.comhttp://www.nixies.noSør-Trøndelag
Tønsberg Cheerleading PanthersLene-Merethe Lee Hansenlenekreps@gmail.comVestfold
Valdres Cheerleading Klubb WildcatsAnna Høstlandvaldreswildcats@outlook.comhttp://valdreswildcats-com.webnode.com/Oppland
Vennesla Cheer -og TurnforeningLiv Solveig Torsøeliv.s.torsoe@kristiansand.kommune.nohttp://www.vctf.no/Vest-Agder
Viqueens CheerleadersTone E. Bjørkestyret@viqueens.nohttp://www.viqueens.noOslo
Åkra IL Cheerleading ThunderElin Anita Nes Stonghaugen aakra.cheerleading@gmail.comRogaland
Åsane Seahawks CheerleadingTrygve Talhaugstyret@seahawks.orghttp://www.seahawks.noHordaland
Ørskog IL Cheerleading AngelsRenate Grande Skodjerenategskodje@hotmail.comhttp://www.orskogil.noMøre og Romsdal
Øvre Romerike Cheerleading, Super Crew LakersHilde Jonlistyret@scl-cheerleading.nohttp://super-crew-lakers.webnode.com/Akershus

Starte ny klubb

Lurer du på hvordan du kan starte en ny cheerklubb eller bli tatt opp som medlem i NAIF? Se vår detaljerte veiledning ved å trykke her.

Som medlemsklubb har klubbens utøvere mulighet til å delta ved konkurranser og camps organisert av/i samarbeid med forbundet. I tillegg tilbyr forbundet veiledning og kurs på en rekke områder.

Seksjonsledelse og komiteer

Seksjonsledelsen kontaktes på fellesmail: cheer@amerikanskeidretter.no

 Guri Aunan  Seksjonsleder  guriaunan@gmail.com 40 63 44 09
 Eva Sundby  Nestleder  sundby.eva@gmail.com 97 76 28 15
Dommerkomite Britt Marks, leder judges@naifcheer.no
Regelkomite Tora Fjeld, leder rules@naifcheer.no
Toppidrettskomite Kari Moberg, leder
Trenerutviklingskomite Tone Sørli, leder
Cheerdancekomite Asbjørn Johansen, leder
Arrangementskomite Liv Brurberg Hansen, leder

 

NAIF Cheer reglement

I Reglementet for cheerleading i Norge er det nedfelt bestemmelser for aktiviteter, konkurranser, klubbtilhørighet og overgang med mer. Det er viktig lesestoff for alle klubbledelser.

Brudd på Reglementet kan sanksjoneres etter NAIFs Sanksjonsreglement.

Overgangsperioder

Cheerleading:  Ett overgangsvindu – 1. august til midnatt 30. september.
Cheerdance:    To overgangsvinduer – 1. august til midnatt 30. september og 1. januar til midnatt 31. januar.

Konkurranseregler for cheerleading og cheerdance

Fra sesongen 2016-2017, vil vi i Norge følge ECU sine konkurranseregler fra så tidlig som mulig i sesongen og derved gå vekk fra tidligere praksis med å skifte etter NM.
For høsten 2016 betyr dette at de nye konkurransereglene skal brukes etter Norwegian Open og PeeWee Star Open, og for 2017 frem til nye regler kommer etter sommeren.

Nytt fra 2016-sesongen er at ECUs konkurranseregler cheerleading inneholder alle levels, 1-6. Og det er én felles glossary for alle levels.
NB! Da ICU har byttet navn på levels, er Intermediate nå Level 2 og Level 3 heter Median. Vi endrer derfor navnet på Junior Intermediate-kategorien i norske konkurranser – det nye navnet er Junior Median.

Konkurranseregler for cheerleading blir da, fra 20/11-2016:
Mini – følger ECU Level 1 Division (Novice)
Peewee – følger ECU Level 2 Division (Intermediate)
Junior Median (nytt navn) – følger ECU Level 3 Division (Median)
Junior og Senior Elite – følger ECU Level 5 Division (Elite)
Senior Premier – følger ECU Level 6 Division (Premier)
Pom og hip hop følger ECU Glossary og regler for Performance Cheer

Norske tilpasninger gjelder blant annet for alder, les dette dokumentet nøye.

Mini og Peewee har eget arrangørreglement for sine stevner.

Spørsmål om konkurranseregler sendes til NAIF Cheer Regelkomite, send en mail til rules@naifcheer.no

Nyhetsbrev NAIF Cheer

Seksjon cheerleading sine nyhetsbrev finner du i dokumentfeltet til høyre.

Følg seksjonen på Facebook og Instagram – du finner linkene under «Kontaktinfo» til venstre!