Hva er cheer?

Cheerleading er en konkurranseidrett der lagene bedømmes for sine koreograferte show. Rutinene inneholder blant annet pyramider, kast, cheer (som er rop), hopp, turn og stunts. Cheerleading er en lagidrett der alles innsats vektes like høyt.

Cheerleading startet på Princeton University i USA for over 100 år siden. På 80-tallet begynte man med egne konkurranser for cheerleadere. De første lagene i Norge startet opp så sent som på midten av 90-tallet, og idretten har hatt en formidabel vekst. Norge er i toppen både i Europa og verden, med tallrike medaljer både fra EM og VM. Det internasjonale forbundet International Cheer Union har 3,5 millioner medlemmer i over 100 medlemsland fra hele verden. Idretten er anerkjent av SportAccord.

En egen gren av cheerleading er performance cheer. Under performance cheer er det to kategorier – hip hop og freestyle/pom. Performance cheer bedømmes også på synkronitet, hurtighet og flyt i rutinen, men skiller seg fra cheerleading ved at det her kun er dans i rutinene.

Vil du vite mer om cheerleading og performance cheer? Last ned dokumenter fra feltet til høyre på siden.

Aktivitetskalenderen i cheerleading er tettpakket størstedelen av året:

  • Konkurranser: WinterCup / NM / Summer Open / PeeweeStar Open / Norwegian Open / JuleCup
  • Treningsleire for alle aldersgrupper og nivåer
  • Trenerutdanning; Grunnkurs og Trener 1
  • Dommerutvikling
  • Landslag til VM i april og de beste klubblagene til EM i juni/juli

Terminliste

NårHvaSted - AnsvarligKategori
30. juni - 01. juli 2018EM CheerleadingHelsinki, FinlandKonkurranser
18. aug. - 19. aug. 2018Dance Kick Off, Performance cheerKongsbergCamps
25. aug. - 25. aug. 2018Grunnkurs, CheerleadingOsloKurs
07. sep. - 09. sep. 2018Nasjonal TrenersamlingOslo KursMer informasjon
22. sep. - 23. sep. 2018Trener 1, Cheer (Helg 1)OsloKurs
06. okt. - 07. okt. 2018Trener 1, Cheer (Helg 1)OsloKurs
26. okt. - 28. okt. 2018KlubbledersamlingOsloMøter
27. okt. - 28. okt. 2018Trener 1, Cheer (Helg 2)OsloKurs
17. nov. - 17. nov. 2018PeeWee Star Open NordstrandshallenKonkurranser
24. nov. - 25. nov. 2018Norwegian Open 2018Konkurranser
08. des. - 09. des. 2018Trener 1, Cheer (Helg 2)OsloKurs
12. jan. - 12. jan. 2019JulecupHaukelandshallenKonkurranser
26. jan. - 27. jan. 2019Winter Open 2019DrammenshallenKonkurranser
23. mars - 24. mars 2019Cheer-helgen 2019Konkurranser
26. mai - 26. mai 2019Next Generation (PeeWee)Apaløkka idrettshall, OsloKonkurranser
15. juni - 15. juni 2019Summer Open 2019RykkinnhallenKonkurranser
16. nov. - 16. nov. 2019PeeWee Star Open NordstrandshallenKonkurranser
23. nov. - 24. nov. 2019Norwegian Open 2019Konkurranser

Klubboversikt

Velg fylke
Vis alle
KlubbKontaktpersonE-postadresseHjemmesideFylke
Arcadia Cheerleading KristiansandRoger Samuelsenarcadiacheerleading@gmail.comVest-Agder
Austevoll IL Cheerleading SailorsAnne Berith Drønenaik@lysglimt.netHordaland
B&OI - North Nova CheerleadersRune Olsennorth.nova.cheerleaders@gmail.comhttp://www.boiturn.noNordland
BIA Midas CheerleadingSiri Tvedtcheer.biathletics@sbio.noOslo
BSK BumblebeesSiv Anja Kikutcheer@bingsfoss-sk.noAkershus
BVHIF CharmersBettina Berglundbettina.rem.berglund@gmail.comhttp://www.bvhif.no/cheerleading/Sider/hjem.aspxAkershus
Dahle IL - Illusion CheerteamTiril Elise Nilsenillusion_cheerteam@hotmail.comMøre og Romsdal
Dogbay CheerleadingKine Helland dogbay.cheer@outlook.com // kinehelland@hotmail.comhttps://dogbaycheerleading.wordpress.com/Rogaland
Eidskog Crystals CheerWenche Marie Michaelsenmwenchemarie@gmail.comHedmark
Eiker Cheerleading Team EaglesKristine Hellandsvik Syllingleder@ecteagles.nohttp://www.ecteagles.noBuskerud
Elverum Turn, Bobcats CheerleadingLotte Isabel Hvidsten Lienlottis89@hotmail.nohttp://www.elverumturn.noHedmark
Froland IL - CheerleadingStina Boye GrønlieStina_pct8@hotmail.comAust-Agder
Frøya IL - CheerleadingLine Strømøyturn@froyail.noSør-Trøndelag
Hamar Cheer Team AngelsTherese Marie Berghamarangels@gmail.comHedmark
Haugesund Turn CheerleadingKjersti Urrangpost@haugesundturn.nohttp://www.haugesundturn.noRogaland
Hordabø IL Cheerleading - LionsGro Hålandpost@hordabo-il.noHordaland
Høgskolen i Bergen Idrettslag - CheerleadingTonje Wallem Sivertsentonje.wa@hotmail.comhttp://bergents.org/hibi/Hordaland
Høgskolen i Oslo og Akershus - CheerleadingChristine AndreassenChristine@hostoffice.noOslo
KSI TopazAndrea Madelen Hauge Bjønnescheerleading@ksisport.noVest-Agder
Kongsberg Idrettsforening - DansMana Rambodmanarambod@gmail.comBuskerud
Kvernbit Knights Cheerleading SquadLine Henangerlinejentoo@hotmail.comHordaland
Linderud IL - Fame CheerteamCamilla G. Nygaardcheerleading@linderudil.nohttp://linderudil.no/?lbNavLoc=60Oslo
Melhus Fierce Athletics CheerleadingklubbKine Solvang Tellneskine@fierceathletics.noSør-Trøndelag
Mosjøen IL - Toppers CheerleadingAnne-Marit Almås Markenturn@mosjoenil.noNordland
Mysen Cheerleading CoyotesRune Gjerdrummysencheer@hotmail.comhttp://www.mccoyotes.no/Østfold
NTNUI Cheerleading TitansMartina Lindgren Kristoffersencheerleading-leder@ntnui.nohttp://www.ntnui.no/cheerleadingSør-Trøndelag
Nedre Romerike Cheerleaders TigersCeline Nordvangcelnor_86@hotmail.comhttp://nrctigers.no/Akershus
Os Turnforening Cheerleading CheeriosLena Stigen Mathisenoscheercoach@hotmail.comHordaland
Oslo Cheer Klubb Galaxyoslocheerteamgalaxy@gmail.comhttp://www.octgalaxy.noOslo
Pors Pride CheerleadingAnne Kjerstin Langved Jacobsenankjlaporsturn@gmail.comhttp://pridecheerleading.no/Telemark
STF PatriotsHanne Rossfjordstfpatriots@gmail.comhttp://sarpsborgturn.noØstfold
Sirens Cheerdance KlubbMette Andreassenpost@sirens.nohttp://www.sirens.noBuskerud
Slemmestad Turn - CheerdanceLotte Carita Bergerpost@slemmestadturn.nohttp://www.slemmestadturn.no/Buskerud
Soon CheerleadingMona-Hèlen Koppstad Tjorepost@screbels.nohttp://www.screbels.noAkershus
Stavanger Cheersport Klubb DiamondsPer Engler-Christensenpost@stavangerdiamonds.comhttp://www.stavanger-diamonds.noRogaland
Step Up Danseklubb StarletsMarie Mackklubben@studiostepup.comhttp://www.studiostepup.comOslo
Storm Bergen CheerleadingGuri Riplestyret@stormcheer.nohttp://stormcheerleading.com/Hordaland
Sula Cheer Team VipersJorunn Standal Dyrkornsuladanseklubb@gmail.comhttp://www.suladanseklubb.no/Møre og Romsdal
Tromsø Trailblazers CheerleadingTonje Merete Kyllo tmkyllo@outlook.nohttp://trailblazers.noTroms
Trondheim Cheerleading Klubb - Nixies CheerteamJakob Sørgjerdstyretnixies@gmail.comhttp://www.nixies.noSør-Trøndelag
Tønsberg Cheerleading PanthersTone Torsdattertonsberg.cheerleading@gmail.comVestfold
Valdres Cheerleading Klubb WildcatsAnna Høstlandvaldreswildcats@outlook.comhttp://valdreswildcats-com.webnode.com/Oppland
Vennesla Cheer -og TurnforeningLiv Solveig Torsøeliv.s.torsoe@kristiansand.kommune.nohttp://www.vctf.no/Vest-Agder
Vind IL - Cheercheerdance@vindil.noOppland
Viqueens CheerleadersTone E. Bjørkestyret@viqueens.nohttp://www.viqueens.noOslo
Åkra IL Cheerleading ThunderElin Anita Nes Stonghaugen aakra.cheerleading@gmail.comRogaland
Åsane Seahawks CheerleadingTrygve Talhaugstyret@seahawks.orghttp://www.seahawks.noHordaland
Ørskog IL Cheerleading AngelsRenate Grande Skodjerenategskodje@hotmail.comhttp://www.orskogil.noMøre og Romsdal
Øvre Romerike Cheerleading, Super Crew LakersHilde Jonlistyret@scl-cheerleading.nohttp://super-crew-lakers.webnode.com/Akershus

Starte ny klubb

Lurer du på hvordan du kan starte en ny cheerklubb eller bli tatt opp som medlem i NAIF? Se vår detaljerte veiledning ved å trykke her.

Som medlemsklubb har klubbens utøvere mulighet til å delta ved konkurranser og camps organisert av/i samarbeid med forbundet. I tillegg tilbyr forbundet veiledning og kurs på en rekke områder.

Seksjonsledelse og komiteer

Henvendelser om cheerleading sendes til: cheer@naifcheer.no

Seksjonsledelsen kontaktes på fellesmail: seksjonsledelse@naifcheer.no

Liv Brurberg Hansen  Seksjonsleder
 Celine Østigård Nordvang  Nestleder
Dommerkomite Britt Marks, leder judges@naifcheer.no
Regelkomite Tora Fjeld, leder rules@naifcheer.no

 

NAIF Cheer reglement

I Reglementet for cheerleading i Norge er det nedfelt bestemmelser for aktiviteter, konkurranser, klubbtilhørighet og overgang med mer. Det er viktig lesestoff for alle klubbledelser.

Brudd på Reglementet kan sanksjoneres etter NAIFs Sanksjonsreglement.

Overgangsperioder

Cheerleading:  Ett overgangsvindu – 1. august til midnatt 30. september.
Performance cheer:    To overgangsvinduer – 1. august til midnatt 30. september og 1. januar til midnatt 31. januar.

Konkurranseregler for cheerleading og performance cheer

Fra sesongen 2016-2017, vil vi i Norge følge ECU sine konkurranseregler fra så tidlig som mulig i sesongen og derved gå vekk fra tidligere praksis med å skifte etter NM.
For høsten 2016 betyr dette at de nye konkurransereglene skal brukes etter Norwegian Open og PeeWee Star Open, og for 2017 frem til nye regler kommer etter sommeren.

Nytt fra 2016-sesongen er at ECUs konkurranseregler cheerleading inneholder alle levels, 1-6. Og det er én felles glossary for alle levels.
NB! Da ICU har byttet navn på levels, er Intermediate nå Level 2 og Level 3 heter Median. Vi endrer derfor navnet på Junior Intermediate-kategorien i norske konkurranser – det nye navnet er Junior Median.

Konkurranseregler for cheerleading er da, fra 20/11-2016:
Mini – følger ECU Level 1 Division (Novice)
Peewee – følger ECU Level 2 Division (Intermediate)
Junior Median (nytt navn) – følger ECU Level 3 Division (Median)
Junior og Senior Elite – følger ECU Level 5 Division (Elite)
Senior Premier – følger ECU Level 6 Division (Premier)
Pom og hip hop følger ECU Glossary og regler for Performance Cheer

Konkurranseregler – Tillegg for konkurranser i Norge gjelder blant annet for alder, kvalifisering, osv. Les dette dokumentet nøye.

Mini og Peewee har eget arrangørreglement for sine stevner.

Spørsmål om konkurranseregler sendes til NAIF Cheer Regelkomite, send en mail til rules@naifcheer.no

Retningslinjer og søknadsskjemaer for camper og konkurranser

I den røde boksen til høyre finner du dokumenter med informasjon om søknad om konkurranser og camper.

Kan kontakt med forbundet på cheer@naifcheer.no om din klubb er interessert i å arrangere noe og ønsker bistand fra forbundet.

Ren idrett!

Norges amerikanske idretters forbund ønsker og vil at alle våre idretter skal være fri for bruk av dopingmidler. Vi skal jobbe målrettet for dette, og første mål er å bli sertifisert av Antidoping Norge som Rent særforbund.
Rent særforbund betyr en bevisstgjøring om antidoping i vår organisasjon, med gjennomføring av tiltak både i klubb og forbund.
Antidopingarbeidet vil være en del av aktiviteten i våre idretter. Vi skal utarbeide retningslinjer og implementere verdier og holdninger i organisasjonen vår.

Som en del av arbeidet, oppfordrer forbundet alle medlemsklubber til å bli Rent idrettslag. Idrettslagene spiller en viktig rolle i å skape riktige holdninger blant våre aktive, og trenere og ledere kan være aktive budbringere til utøverne.
Rent idrettslag gjennomføres som et program i klubben, les mer om hvordan dere kan gjøre det på Rentidrettslag.no

NAIF oppfordrer alle aktive, trenere og ledere i våre idretter til å bli «Ren utøver». Dette er et veldig bra e-læringsprogram fra Antidoping Norge. Ren Utøver er bygget opp omkring sju utvalgte områder innenfor antidopingarbeidet, som for eksempel dopinglisten, dopingkontrollen og kosttilskudd. Det tar ca. 30 minutter å gjennomføre alle modulene, men det er ikke nødvendig å ta alt på en gang. Når man har fullført, får man kursbevis. Dere finner programmet her: http://www.renutover.no/