Hva er cheer?

Cheerleading er en konkurranseidrett der lagene bedømmes for sine koreograferte show. Rutinene inneholder blant annet pyramider, kast, cheer (som er rop), hopp, turn og stunts. Cheerleading er en lagidrett der alles innsats vektes like høyt.

Cheerleading startet på Princeton University i USA for over 100 år siden. På 80-tallet begynte man med egne konkurranser for cheerleadere. De første lagene i Norge startet opp så sent som på midten av 90-tallet, og idretten har hatt en formidabel vekst. Norge er i toppen både i Europa og verden, med tallrike medaljer både fra EM og VM. Det internasjonale forbundet International Cheer Union har 3,5 millioner medlemmer i over 100 medlemsland fra hele verden. Idretten er anerkjent av IOC (Den internasjonale olympiske komité).

En egen gren av cheerleading er performance cheer. Under performance cheer er det to kategorier – hip hop og freestyle/pom. Performance cheer bedømmes også på synkronitet, hurtighet og flyt i rutinen, men skiller seg fra cheerleading ved at det her kun er dans i rutinene.

Vil du vite mer om cheerleading og performance cheer? Last ned dokumenter fra feltet til høyre på siden.

Aktivitetskalenderen i cheerleading er tettpakket størstedelen av året:

  • Konkurranser: Winter Cup / NM / Summer Open / PeeweeStar Open og Next Generation / Norwegian Open / JuleCup
  • Treningsleirer for alle aldersgrupper og nivåer
  • Trenerutdanning; Grunnkurs og Trener 1, Trener 2
  • Dommerutvikling
  • Landslag til VM i april og de beste klubblagene til EM i juni/juli

Terminliste

NårHvaSted - AnsvarligKategori
28. juni - 30. juni 2019EM cheerSt. Petersburg, RusslandKonkurranser
17. aug. - 18. aug. 2019Kick-Off Camp Performance Cheer 2019KongsberghallenCampsMer informasjon
18. aug. - 18. aug. 2019Grunnkurs for trenere, cheerleadingBergenKurs
31. aug. - 31. aug. 2019Grunnkurs for trenere, cheerleading og performance cheerHokksund, ECT EaglesKurs
06. sep. - 08. sep. 2019Nasjonal Trenersamling CheerThon Hotel Arena, LillestrømKursMer informasjon
21. sep. - 22. sep. 2019Trener 1, helg 1 cheerKurs
28. sep. - 29. sep. 2019Trener 1, helg 1 cheerKurs
25. okt. - 27. okt. 2019KlubbledersamlingThon Hotel Triaden, LørenskogMøter
26. okt. - 27. okt. 2019Trener 1, helg 2 cheerKurs
09. nov. - 09. nov. 2019PeeWee Star Open NordstrandshallenKonkurranser
23. nov. - 24. nov. 2019Norwegian Open 2019Frognerhallen, Sørum.Konkurranser
30. nov. - 01. des. 2019Trener 1, helg 2 cheerKurs
14. des. - 14. des. 2019JulecupBergenKonkurranser
25. jan. - 26. jan. 2020Winter Open 2020DrammenshallenKonkurranser
21. mars - 22. mars 2020NM-helgen CheerOslofjord Convention CenterKonkurranser
17. april - 19. april 2020Trondheim OpenTrondheim SpektrumKonkurranser
13. juni - 13. juni 2020Summer Open 2020RykkinnhallenKonkurranser
21. nov. - 22. nov. 2020Norwegian Open 2020Frognerhallen, SørumKonkurranser
30. jan. - 31. jan. 2021Winter Open 2021DrammenshallenKonkurranser
12. juni - 12. juni 2021Summer Open 2021RykkinnhallenKonkurranser
20. nov. - 21. nov. 2021Norwegian Open 2021Frognerhallen, SørumKonkurranser
29. jan. - 30. jan. 2022Winter Open 2022DrammenshallenKonkurranser
11. juni - 11. juni 2022Summer Open 2022RykkinnhallenKonkurranser

Klubboversikt

Velg fylke
Vis alle
KlubbKontaktpersonE-postadresseHjemmesideFylke
Austevoll IL Cheerleading SailorsAnne Berith Drønenaik@lysglimt.netHordaland
B&OI - North Nova CheerleadersRune Olsennorth.nova.cheerleaders@gmail.comhttp://www.boiturn.noNordland
BIA Midas CheerleadingSiri Tvedtleder.cheerleading@biathletics.noOslo
BISI Trondheim Cheerleading Cleaversidrett.trondheim@bis.noSør-Trøndelag
BSK BumblebeesSiv Anja Kikutcheer@bingsfoss-sk.noAkershus
BTSI - Cheerleading - PhoenixTonje Wallem Sivertsentonje.wa@hotmail.comhttp://bergents.org/hibi/Hordaland
BVHIF Charmerscharmers.styre@gmail.comhttp://www.bvhif.no/cheerleading/Sider/hjem.aspxAkershus
Crystals CheerteamHans Petter Thronæscrystalscheerteam@gmail.comHedmark
Dahle IL - Illusion CheerteamTiril Elise Nilsenillusion_cheerteam@hotmail.comMøre og Romsdal
Dogbay CheerleadingKine Helland dogbay.cheer@outlook.com // kinehelland@hotmail.comhttps://dogbaycheerleading.wordpress.com/Rogaland
Drammen og omegn urbane danseklubbTine Hovindpost@unboundstudio.noBuskerud
Eiker Cheer TeamKristine Hellandsvik Syllingleder@ecteagles.nohttp://www.ecteagles.noBuskerud
Elverum Turn, Bobcats CheerleadingLotte Isabel Hvidsten Lienlottis89@hotmail.nohttp://www.elverumturn.noHedmark
Froland IL - CheerleadingStina Boye GrønlieStina_pct8@hotmail.comAust-Agder
Frøya IL - Cheerleadingturn@froyail.noSør-Trøndelag
Hamar Cheer Team AngelsTherese Marie Berghamarangels@gmail.comHedmark
Haugesund Turn CheerleadingKjersti Urrangpost@haugesundturn.nohttp://www.haugesundturn.noRogaland
Hordabø IL Cheerleading - LionsGro Hålandpost@hordabo-il.noHordaland
KSI TopazAndrea Madelen Hauge Bjønnescheerleading@ksisport.noVest-Agder
Kongsberg Idrettsforening - DansMana Rambodmanarambod@gmail.comBuskerud
Lillehammerstudentenes IL - LSI Cheerleadinglillehammerstudentidrett@gmail.comOppland
Linderud IL - Fame CheerteamCamilla G. Nygaardcheerleading@linderudil.nohttp://linderudil.no/?lbNavLoc=60Oslo
Mysen Cheerleading CoyotesRune Gjerdrummysencheer@hotmail.comhttp://www.mccoyotes.no/Østfold
NTNUI Cheerleading TitansChristoffer Brækkan Båfjordcheerleading-leder@ntnui.nohttp://www.ntnui.no/cheerleadingSør-Trøndelag
Nedre Romerike Cheerleaders TigersMorten Høgbergmorten@nrctigers.nohttp://nrctigers.no/Akershus
Os Turnforening Cheerleading CheeriosLena Stigen Mathisenoscheercoach@hotmail.comHordaland
Oslo Cheer Klubb GalaxyHanne Markussenoslocheerteamgalaxy@gmail.comhttp://www.octgalaxy.noOslo
OsloMet IL Arrows CheerleadingTina Syversenoslometarrows@gmail.comhttps://www.facebook.com/oslometarrowsOslo
Pors Pride CheerleadingAnne Kjerstin Langved Jacobsenankjlaporsturn@gmail.comhttp://pridecheerleading.no/Telemark
STF PatriotsHanne Rossfjordstfpatriots@gmail.comhttp://sarpsborgturn.noØstfold
Sirens Cheerdance KlubbMette Andreassenpost@sirens.nohttp://www.sirens.noBuskerud
Skien Cheerleaders InfinityVivian Kozmaqirebecka.knudsen@gmail.comTelemark
Slemmestad Turn - CheerdanceLotte Carita Bergerpost@slemmestadturn.nohttp://www.slemmestadturn.no/Buskerud
Soon CheerleadingMona-Hèlen Koppstad Tjorepost@screbels.nohttp://www.screbels.noAkershus
Stavanger Cheersport Klubb DiamondsFlemming Sørensenpost@stavangerdiamonds.comhttp://www.stavanger-diamonds.noRogaland
Step Up Danseklubb StarletsMarie Mackklubben@studiostepup.comhttp://www.studiostepup.comOslo
Storm Bergen CheerleadingGuri Riplestyret@stormcheer.nohttp://stormcheerleading.com/Hordaland
Sula IL - CheerleadingJorunn Standal DyrkornSulacheerteam@sulail.nohttp://www.suladanseklubb.no/Møre og Romsdal
Tromsø Trailblazers CheerleadingTonje Merete Kyllo tmkyllo@outlook.nohttp://trailblazers.noTroms
Trondheim Cheerleading Klubb - Nixies CheerteamSvein Endre Møkkelgårdstyretnixies@gmail.comhttp://www.nixies.noSør-Trøndelag
Tønsberg Cheerleading PanthersTone Torsdattertonsberg.cheerleading@gmail.comVestfold
Ullensaker Gym -og Turn - CheerTor Nygardadmin@ullensakergymogturn.nohttp://www.ullensakergymogturn.noAkershus
Valdres Cheerleading Klubb WildcatsAnna Høstlandvaldreswildcats@outlook.comhttp://valdreswildcats-com.webnode.com/Oppland
Vennesla Cheer -og TurnforeningLiv Solveig Torsøeliv.s.torsoe@kristiansand.kommune.nohttp://www.vctf.no/Vest-Agder
Vind IL - Cheercheerdance@vindil.noOppland
Viqueens CheerleadersLars Hognerudstyret@viqueens.nohttp://www.viqueens.noOslo
Åkra IL Cheerleading ThunderTina Stai Wallandaakra.cheerleading@gmail.comRogaland
Åsane Seahawks CheerleadingTrygve Talhaugstyret@seahawks.orghttp://www.seahawks.noHordaland
Ørskog IL Cheerleading AngelsRenate Grande Skodjerenategskodje@hotmail.comhttp://www.orskogil.noMøre og Romsdal
Øvre Romerike Cheerleading, Super Crew LakersKaren Eidsmo-Sandstyret@scl-cheerleading.nohttp://super-crew-lakers.webnode.com/Akershus

Starte ny klubb

Lurer du på hvordan du kan starte en ny cheerklubb eller bli tatt opp som medlem i NAIF? Se vår detaljerte veiledning ved å trykke her.

Som medlemsklubb har klubbens utøvere mulighet til å delta ved konkurranser og camps organisert av/i samarbeid med forbundet. I tillegg tilbyr forbundet veiledning og kurs på en rekke områder.

Resultater

 

Seksjonsledelse og komiteer

Henvendelser om cheerleading sendes til: cheer@naifcheer.no

Seksjonsledelsen kontaktes på fellesmail: leder@naifcheer.no

Liv Brurberg Hansen  Seksjonsleder
 Celine Østigård Nordvang  Nestleder
Dommerkomite Britt Marks, leder judges@naifcheer.no
Regelkomite Tora Fjeld, leder rules@naifcheer.no

 

NAIF Cheer reglement

I Reglementet for cheerleading i Norge er det nedfelt bestemmelser for aktiviteter, konkurranser, klubbtilhørighet og overgang med mer. Det er viktig lesestoff for alle klubbledelser.

Brudd på Reglementet kan sanksjoneres etter NAIFs Sanksjonsreglement.

Overgangsperioder

Cheerleading:  Ett overgangsvindu – 1. august til midnatt 30. september.
Performance cheer:    To overgangsvinduer – 1. august til midnatt 30. september og 1. januar til midnatt 31. januar.

Konkurranseregler for cheerleading og performance cheer

Fra sesongen 2016-2017, vil vi i Norge følge ECU sine konkurranseregler fra så tidlig som mulig i sesongen og derved gå vekk fra tidligere praksis med å skifte etter NM.
For høsten 2016 betyr dette at de nye konkurransereglene skal brukes etter Norwegian Open og PeeWee Star Open, og for 2017 frem til nye regler kommer etter sommeren.

Nytt fra 2016-sesongen er at ECUs konkurranseregler cheerleading inneholder alle levels, 1-6. Og det er én felles glossary for alle levels.
NB! Da ICU har byttet navn på levels, er Intermediate nå Level 2 og Level 3 heter Median. Vi endrer derfor navnet på Junior Intermediate-kategorien i norske konkurranser – det nye navnet er Junior Median.

Konkurranseregler for cheerleading er da, fra 20/11-2016:
Mini – følger ECU Level 1 Division (Novice)
Peewee – følger ECU Level 2 Division (Intermediate)
Junior Median (nytt navn) – følger ECU Level 3 Division (Median)
Junior og Senior Elite – følger ECU Level 5 Division (Elite)
Senior Premier – følger ECU Level 6 Division (Premier)
Pom og hip hop følger ECU Glossary og regler for Performance Cheer

Konkurranseregler – Tillegg for konkurranser i Norge gjelder blant annet for alder, kvalifisering, osv. Les dette dokumentet nøye.

Mini og Peewee har eget arrangørreglement for sine stevner.

Spørsmål om konkurranseregler sendes til NAIF Cheer Regelkomite, send en mail til rules@naifcheer.no

Retningslinjer og søknadsskjemaer for camper og konkurranser

I den røde boksen til høyre finner du dokumenter med informasjon om søknad om konkurranser og camper.

Kan kontakt med forbundet på cheer@naifcheer.no om din klubb er interessert i å arrangere noe og ønsker bistand fra forbundet.

Ren idrett!

Norges amerikanske idretters forbund ønsker og vil at alle våre idretter skal være fri for bruk av dopingmidler. Vi skal jobbe målrettet for dette, og første mål er å bli sertifisert av Antidoping Norge som Rent særforbund.
Rent særforbund betyr en bevisstgjøring om antidoping i vår organisasjon, med gjennomføring av tiltak både i klubb og forbund.
Antidopingarbeidet vil være en del av aktiviteten i våre idretter. Vi skal utarbeide retningslinjer og implementere verdier og holdninger i organisasjonen vår.

Som en del av arbeidet, oppfordrer forbundet alle medlemsklubber til å bli Rent idrettslag. Idrettslagene spiller en viktig rolle i å skape riktige holdninger blant våre aktive, og trenere og ledere kan være aktive budbringere til utøverne.
Rent idrettslag gjennomføres som et program i klubben, les mer om hvordan dere kan gjøre det på Rentidrettslag.no

NAIF oppfordrer alle aktive, trenere og ledere i våre idretter til å bli «Ren utøver». Dette er et veldig bra e-læringsprogram fra Antidoping Norge. Ren Utøver er bygget opp omkring sju utvalgte områder innenfor antidopingarbeidet, som for eksempel dopinglisten, dopingkontrollen og kosttilskudd. Det tar ca. 30 minutter å gjennomføre alle modulene, men det er ikke nødvendig å ta alt på en gang. Når man har fullført, får man kursbevis. Dere finner programmet her: http://www.renutover.no/